Uniwersytet Teksasu w El Paso / Ten Eyck Landscape Architects
Uniwersytet Teksasu w El Paso / Ten Eyck Landscape Architects

Certyfikacja Twojego projektu krajobrazu Inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju SITES™ (SITES®)* Może się to wydawać kosztownym i pracochłonnym procesem. Jaki jest sens? Według Jamiego Stattera, wiceprezesa amerykańskiej Rady ds. Budownictwa Ekologicznego (USGBC), SITES daje architektom krajobrazu „możliwość zrobienia tego dobrze” i wywarcia wpływu na walkę ze zmianami klimatycznymi. w jednej sesji Zielony budynek W Los Angeles on i dwóch konsultantów SITES współpracowali z architektami krajobrazu nad pierwszymi projektami z certyfikatem SITES v2, wyjaśniając, dlaczego warto podjąć dodatkowy wysiłek.

W obliczu ekspansji przyspieszającej zmiany klimatyczne „musimy przywiązywać większą wagę do gruntów jako zasobu. W rozległym zamieszaniu nie chodzi o budynki; chodzi o krajobraz” – argumentował Statter. W wielu miejscach rozprzestrzenianie się choroby wynika z „niedowartościowania zasobów ziemi i wody”. Dzięki SITES „możemy wycenić elementy krajobrazu, które zapewniają korzyści niepieniężne” – powiedział. Przyjmując podejście oparte na usługach ekosystemowych, właściciele gruntów mogą chronić ważne zasoby naturalne, ograniczać emisję dwutlenku węgla, a nawet zarabiać pieniądze.

Architekci i projektanci krajobrazu mogą wywrzeć szerszy wpływ poprzez szereg projektów w ramach SITES: place zabaw, parki, kampusy uniwersyteckie, projekty rekultywacji wody, systemy transportowe, instalacje wojskowe i inne. Teren musi mieć co najmniej 2000 metrów kwadratowych i musi być obiektem nowym lub po gruntownym remoncie. System ocen osiąga maksymalnie 200 punktów, ale aby osiągnąć platynę, potrzeba tylko 135 punktów. SITES pozwala na wiele podejść dostosowanych do lokalnego klimatu.

Dodał, że dzięki niedawnemu wprowadzeniu na rynek SITES Approved Professional (AP) architekci krajobrazu mają teraz „możliwość rozwoju i dalszego wyróżnienia się”.

Pierwszy certyfikowany projekt SITES v2: Uniwersytet Teksasu w El Paso (UTEP)

Heather Venhaus, projektantka środowiska i autorka Zrównoważony projekt terenu: zintegrowane strategie projektowania dla małych obiektów i krajobrazów mieszkalnychPełnił funkcję konsultanta przy projekcie przebudowy kampusu prowadzonym przez Christine Ten Eyck z FASLA. O architektu krajobrazu EyckBył to pierwszy projekt z certyfikatem SITES v2, który uzyskał ocenę Silver. Jak wyjaśnia Venhaus, UTEP należy do kampusów, które uzyskały najwyższe wyniki w zakresie mobilności w górę, co oznacza, że ​​wielu jego studentów jako pierwsi w swoich rodzinach rozpoczyna naukę w college’u, zatem w tym projekcie chodzi także o równość społeczną.

Z okazji stulecia uniwersytetu odnowili 11-akrowy kampus w szarej strefie, pokryty parkingami, wydając prawie 14 milionów dolarów na przekształcenie go w krajobraz, który nie tylko odzwierciedla piękno lokalnego ekosystemu pustyni Chihuahuan, ale także rekonstruuje starożytne arroyos (rzeki ), które kiedyś były zakryte parkingami. Z powodu tego asfaltu na terenie kampusu wystąpiły poważne problemy z powodzią. Po przywróceniu tych arroyo woda została zebrana i przedostała się do kampusu, umożliwiając zagospodarowanie nawet 95 procent wody pochodzącej z burzy. Nadmiar wpada teraz do rzeki Rio Grande, zamiast zalewać kampus.

Uniwersytet Teksasu w El Paso Streams / Ten Eyck Landscape Architects
Uniwersytet Teksasu w El Paso Streams / Ten Eyck Landscape Architects

Wcześniej kampus był pełen parkingów; ma teraz miejsca do siedzenia na zewnątrz dla 1800 osób. „Strefy odpoczynku psychicznego wzrosły o 64 procent”. W nocy w wielu z tych pomieszczeń socjalnych znajdują się paleniska gazowe, dzięki czemu uczniowie mogą organizować imprezy na świeżym powietrzu pod rozgwieżdżonym pustynnym niebem. „Kampus pomaga teraz rozwijać zdolności poznawcze uczniów i tworzy przestrzenie sprzyjające przyrodzie”.

Uniwersytet Teksasu w El Paso / Ten Eyck Landscape Architects
Uniwersytet Teksasu w El Paso / Ten Eyck Landscape Architects

Konwersja doprowadziła do zmniejszenia zużycia wody o 61%, wzrostu roślinności o 60% i wzrostu palety rodzimych roślin o 98%. Około 90 procent materiałów rozbiórkowych zostało zebranych ze składowisk i poddanych recyklingowi na miejscu. „Niech nikt nie mówi, że recykling asfaltu jest trudny” – powiedział Venhaus. To najłatwiejsza rzecz.”

Według Venhausa stracili punkty w programie SITES, ponieważ w niewielkim stopniu korzystali z lokalnych materiałów pochodzących z recyklingu. „Nie mogliśmy uzyskać materiałów pochodzących z recyklingu, ponieważ lokalny rynek w El Paso nie miał takich materiałów”.

Ale ostatecznie proces był tego wart, a koszty były stosunkowo niskie. Powiedział, że możliwe jest korzystanie z WITRYN i zmieszczenie się w budżecie, jeśli zaczniesz od nowa z systemem oceniania, korzystając z oceny przed projektem. Być może wydałeś więcej na materiały i dokumentację, ale zwykle jest to mniej niż 3 procent całkowitego budżetu. „To około 1–3 procent”.

„Cieszymy się, że na początku projektu wspomnieliśmy o ubieganiu się o certyfikację prezydent UTEP Dianie Natalicio” – napisał Ten Eyck w e-mailu. Zrobił wszystko w tym zakresie i wspierał nas w uzyskaniu certyfikacji; dzięki temu mogliśmy uwzględnić strategie SITES od początku procesu projektowania. Dowiedzieliśmy się, że w odległych obszarach, takich jak El Paso, spełnienie wszystkich kryteriów może być trudne ze względu na ogromną odległość od wielu producentów. Kampus jest podekscytowany otrzymaniem certyfikatu, a projekt pomaga przekazać obszarowi El Paso i nie tylko znaczenie łączenia ludzi i piękno wyjątkowych pustynnych krajobrazów wolnych od samochodów. Kampusy na południowym zachodzie nie muszą kopiować podejścia brytyjskiego ani ligi bluszczowej. „Zamiast tego możemy celebrować piękno ludzi i miejsc południowego zachodu na swój własny, szczególny sposób”.

Drugi certyfikowany projekt SITES v2: Molo Marynarki Wojennej w Chicago

Bryan Astheimer, architekt i konsultant ds. zrównoważonego rozwoju w Re:Vision Architecture. Operacje terenowe Jamesa Cornera Otrzymanie certyfikatu SITES Gold za transformację Chicago Navy Pier. Chicago Navy Pier zorganizowało międzynarodowy konkurs na projekt przeprojektowania krajobrazu mola z okazji dwustulecia, a firma Corner wygrała.

Molo jest tylko jednym z pięciu chicagowskich architektów i planistów, Davida Burnhama, zaprojektowanych w ramach kompleksowego planu Chicago z 1919 roku. Przez dziesięciolecia był używany przez Marynarkę Wojenną, a następnie odnowiony w 1995 roku jako „molo festiwalowe” z centrum kongresowym, muzeum dla dzieci, teatrem Szekspirowskim, restauracjami i parkiem rozrywki. Od dziesięcioleci jest to „najpopularniejszy cel turystyczny na Środkowym Zachodzie” – powiedział Astheimer. Rada zauważyła jednak, że molo zaczęło wyglądać na „zmęczone, a nie współczesne”. Dla wielu mieszkańców Chicago jest to po prostu miejsce dla turystów.

W pierwszej fazie projektu molo, obejmującego prawie 9 akrów, przeprojektowano wejście — Polk Brothers Park i Headhouse Plaza — oraz południowe molo, czyli długi kręgosłup łączący różne pomieszczenia molo. Firma Field Operations lepiej zintegrowała plac wejściowy z istniejącymi systemami transportu publicznego, dodając stojaki na rowery i stacje rowerów publicznych.

Plac wejściowy do molo Chicago Navy Pier / Sahar Coston-Hardy
Plac wejściowy do molo Chicago Navy Pier / Sahar Coston-Hardy

Sam kręgosłup jest cudem inżynierii krajobrazu. Wcześniej woda deszczowa spływała bezpośrednio do jeziora Michigan. Duże zbiorniki na drzewa, obecnie wycięte w molo gigantycznymi piłami, są wystarczająco duże, aby pomieścić nadmiar wody spadającej na molo. „Woda magazynowana jest w zbiornikach służących do nawadniania gruntów. Ich nadmiar jest filtrowany i odprowadzany.”

Molo Marynarki Wojennej w Chicago / Sahar Coston-Hardy
Molo Marynarki Wojennej w Chicago / Sahar Coston-Hardy

Najważniejszą pozycją kosztową projektu były tysiące kostek brukowych w jodełkę potrzebnych do pokrycia molo. „Specjalnie wybraliśmy kostkę brukową z systemem UniLock, ale nie spełniała ona specyfikacji SITES w zakresie 40% zawartości pochodzącej z recyklingu. Ostatecznie wyprodukowali kostkę brukową zawierającą 30% żużla miedziowego. „Jest teraz prezentowany na ich stronie internetowej jako część asortymentu produktów ekologicznych”. To, co zaczęło się jako ograniczenie, ostatecznie doprowadziło do transformacji rynku.

Molo Marynarki Wojennej w Chicago / Sahar Coston-Hardy
Molo Marynarki Wojennej w Chicago / Sahar Coston-Hardy

Astheimer mówi: „SITES umożliwia przemyślenie witryny przed rozpoczęciem jej projektowania. Wymusza to użycie mierzalnych ram, które stwarzają możliwości uczenia się dla wszystkich zaangażowanych projektantów i wykonawców. Wszystkie wyzwania, które wyłoniły się w wyniku tego nowego procesu, „były możliwościami uczenia się. Wyzwania tworzą wzrost i ostatecznie wartość.” Wierzy, że „SITES sprawi, że branża stanie się bardziej zrównoważona i przejrzysta”.

„Jesteśmy podekscytowani możliwością świętowania złotego certyfikatu SITES dla molo południowego Navy Pier, co stanowi pierwszą fazę pełnej renowacji” – napisała Sarah Weidner Astheimer, ASLA, menedżer ds. operacyjnych James Corner Field. SITES dostarczyło wielu informacji na temat naszego procesu projektowania, od badań dostępu i obiegu po specyfikacje obiektów i materiałów. „Było to ważne narzędzie, dzięki któremu nasz klient, wykonawca i zespół projektowy byli odpowiedzialni za przestrzeganie wysokich standardów najlepszych praktyk i zaowocowało bezprecedensowym projektem: przekształceniem Chicago Navy Pier w charakterystyczny, zielony obiekt odzwierciedlający tożsamość miasta. ”

*SITES powstał dzięki wspólnej, interdyscyplinarnej pracy Amerykańskiego Stowarzyszenia Architektów Krajobrazu (ASLA), Centrum Wildflower Lady Bird Johnson na Uniwersytecie Teksasu w Austin i Ogrodu Botanicznego Stanów Zjednoczonych.