Próbuję kombuchy i jej zastosowań w kuchni, ale jako codzienny napój wolę kefir wodny. To sfermentowany napój o lekko drożdżowym, pikantnym smaku i pozbawiony octowej nuty kombuchy. Można go aromatyzować na wiele sposobów, a jego przygotowanie jest szybkie i przyjemne.

Jest wytwarzany przez SCOBY, symbiotyczną kolonię bakterii i drożdży, ale zamiast tworzyć stałą matę, kefir SCOBY tworzy zaokrąglone kuleczki zwane „ziarnami”. Trudno było mi zacząć, bo ciągle kupowałem suszone ziarna, które nigdy nie odradzały się. Skończyło się na tym, że kupiłem świeże zboża od Florida Sun Kefir i dzięki temu świetnie zacząłem. Substratem jest woda z dodatkiem 1/4 szklanki cukru na litr rozpuszczonej w niej wody. Używam mieszanki cukru białego i kokosowego i zaparzam około dwóch litrów na raz. Zalać ziarna wodą, przykryć luźno lub ściśle zawiązaną ściereczką i odstawić w temperaturze pokojowej na 36-48 godzin. Ziarna są w ruchu podczas fermentacji, unoszą się przez ciecz, uwalniają ładunek dwutlenku węgla do powietrza i powoli opadają na dno słoika. Zwolnią, gdy skończy się cukier. Próbuję i mówię, że jest gotowe. Proces jest zakończony, gdy cukier jest całkowicie sfermentowany, a smak nie jest wyraźny. Większość płynu ze słoiczka przecedzam przez siatkowe sitko i trzymam w lodówce do czasu, aż zapragnę go wypić. Jeżeli masz ochotę na odrobinę słodkości, przestań wcześniej, ja jednak wolę sztuczne dosładzanie przed wypiciem. W gotowym kefirze zostaw tyle wody, aby zakryło ziarna, dodaj więcej wody z cukrem i pozwól, aby ziarna zamknęły się i zaczęły ponownie płynąć. Następnie dodaję aromat i trochę sztucznego słodzika, sody oczyszczonej do mojego fantazyjnego Drinkmate i ciesz się. Moje ulubione smaki to wanilia, dobry ekstrakt z piwa korzennego lub sok z tartego imbiru. Możliwości jest mnóstwo, łącznie z dodaniem soku.”.

Uważam, że Drinkmate jest najłatwiejszą i najbardziej precyzyjną metodą nasycania dwutlenkiem węgla. Znalazłem „naturalną” metodę pozwalającą uzyskać błędne i niewiarygodne wyniki, ale jeśli chcesz ją wypróbować, wypróbuj poniższe instrukcje: http://www.resetyourweightbasics.com/healthy-kefir-soda/.

Nie potrafię tego wytłumaczyć, ale kefir wodny naprawdę wydaje się zmniejszać apetyt. Nie mogę potwierdzić tego efektu, ponieważ nie mogę znaleźć żadnej literatury naukowej na ten temat poza poniższym odniesieniem do modelu zwierzęcego, ale spróbuj sam i zobacz, co myślisz.

Twoje ziarna będą się stale rozmnażać i zawsze będą potrzebować pożywienia. Jeśli chcesz przetrzymać go przez jakiś czas, natychmiast po dodaniu świeżej wody z cukrem włóż słoiczek do lodówki; Potrwa około dwóch tygodni. Aby przechowywać dłużej, odcedź i co dwa tygodnie dodawaj świeżą wodę z cukrem. Wkrótce będziesz miał mnóstwo zboża, które możesz rozdać swoim przyjaciołom. Źródła internetowe podają, że należy dodawać suszone owoce i skorupki jaj w celu uzyskania minerałów, ale nigdy tego nie robiłem, a moje zboża rosną dobrze. Cukier kokosowy, którego użyłem, może dostarczać zbożom potrzebnych minerałów. Po kilku pokoleniach w cukrze kokosowym moje ziarna stają się brązowe, a nie białe.

Na poniższym zdjęciu to, co wydaje się być błoną na powierzchni, jest w rzeczywistości mgłą złożoną z maleńkich, pękających pęcherzyków dwutlenku węgla.

Jedno zastrzeżenie: nie mogę znaleźć wiarygodnych danych na ten temat, ale sądząc po działaniu, jakie na mnie wywarł, myślę, że mój domowy kefir zawiera znacznie więcej alkoholu niż większość browarów SCOBY, może nawet 2-3%. To może nie wydawać się dużo, ale nie chcesz pracować ani prowadzić samochodu z ilością alkoholu znajdującą się w standardowej szklance o pojemności 12 uncji. Zachowam to na wieczorną przyjemność. Mogę się jednak co do tego mylić lub warunki warzenia mogą mieć wpływ na zawartość etanolu. Oto świetny artykuł dla maniaków analizujący składniki kefiru wodnego: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3993195/pdf/zam2564.pdf

Nie mogę przestać mówić o niesamowitym Przewodniku po fermentacji Noma. Nie dotyczy to konkretnie kefiru wodnego, ale ciekawi mnie możliwość wykorzystania ekstraktu z gotowanego kefiru w taki sam sposób, w jaki mieszkańcy Nomy używają ekstraktu kombucha. Można również hodować ziarna kefiru wodnego w innych płynach, takich jak soki owocowe. Po zrobieniu kilku partii standardowego kefiru wodnego będziesz miał mnóstwo ziaren do wypróbowania.

Wiele zasobów internetowych omawiających kefir wodny zawiera odniesienia do jego korzyści zdrowotnych. Ale spędziłem zimne, szare popołudnie w pomieszczeniu, przeglądając te odniesienia i odkryłem, że – tak jak podejrzewałem – prawie wszystkie z nich rzeczywiście wspominały o kefirze mlecznym. Nie mogę znaleźć zbyt wielu danych na temat tego, czy kefir wodny zawiera te same mikroorganizmy co nabiał i czy wartość odżywcza jest zdecydowanie inna. Oto kilka odniesień konkretnie związanych z kefirem wodnym.

Hamowanie przerzutów komórek raka piersi in vitro i in vivo w modelu mysim:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27230756

Izolacja nowego szczepu Bifidabacterium o potencjale probiotycznym z kefiru wodnego:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26739269

Analiza organizmów w kefirze wodnym pokazuje, że ich złożoność biotyczna jest większa niż wcześniej sądzono: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23289707

Ocena szczepów Lactobacilli występujących w kefirze wodnym pod kątem potencjału probiotycznego:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30319846

Działanie przeciw otyłości rozpuszczalnych w wodzie polisacharydów występujących w matrycy ziaren kefiru w modelu zwierzęcym:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29084388

To ostatnie jest szczególnie interesujące, ponieważ myszy, którym podano egzopolisacharydy matrycy kefiru, wykazywały działanie przeciw otyłości w przypadku nadmiernego karmienia, a także wykazywały wyższy poziom bakterii Akkermansia w kale. Inne dane (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3670398/ ) pokazuje, że obecność gatunków Akkermansia zarówno u szczurów, jak i u ludzi jest odwrotnie powiązana z otyłością, prawdopodobnie poprzez interakcje z nabłonkiem jelitowym. Proszę nie przesadzać: nauka o biomach jest w powijakach i niewiele wiemy o tym, jak na nią wpłynąć, aby uzyskać określone efekty. Mogę więc tylko powiedzieć, że kefir wodny nie zaszkodzi, a może przynieść pewne korzyści.

Categorized in: