phipps
Często słyszymy od architektów krajobrazu o najnowocześniejszych praktykach zrównoważonego projektowania, które wprowadzają do swoich najnowszych projektów. Certyfikat Sustainable Sites Initiative™ (SITES®). To działa, ale rzadko słyszymy od jego klientów. w jednej sesji Doroczne spotkanie NEVER 2013 w Bostonie Prowadzona przez Liz Guthrie, dyrektor praktyki zawodowej ASLA, architekci krajobrazu i ich klienci wspólnie omawiali swoje motywacje do uzyskania certyfikatu Inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju (SITES) projekty, wyzwania i wnioski wyciągnięte z pracy z nowym 200-punktowym systemem ocen.

Dlaczego zrównoważony krajobraz?

Dla Richarda Piacentiniego Konserwatorium Phippsa i ogród botanicznycelem było zastosowanie „myślenia systemowego” w nowym podejściu. Centrum Zrównoważonego Krajobrazu, otrzymało pierwszą ocenę czterech gwiazdek od SITES (patrz zdjęcie powyżej). „Chcieliśmy wiedzieć, jak możemy naprawdę zintegrować budynek z krajobrazem”.

Wiele budynków ma „całkowicie odizolowany charakter” – powiedział. To prawdziwy problem, ponieważ ludzie spędzają obecnie około 80 procent swojego życia w różnego rodzaju budynkach. Z nowym centrum zaprojektowanym przez pracownię architektury krajobrazu Partnerzy Andropogonu„Natura nie jest już tak daleko.”

w Bronksie, Lądowanie w punkcie polowaniaJest to dwugwiazdkowy obiekt z certyfikatem SITES, opracowany i zaprojektowany przez New York City Economic Development Corporation (NYCEDC). Mathews Nielsen Architekci KrajobrazuKate Van Tassel z NYCEDC pokazuje, jak „ślepą uliczkę” w odizolowanej i niezdrowej dzielnicy można zamienić w park. Celem parku jest poprawa niektórych problemów zdrowotnych społeczności, gdzie wskaźniki astmy i otyłości należą do najwyższych w Nowym Jorku.

Nowe lądowisko Hunts Point Landing powstało na terenie dawnej instalacji zgazowania węgla. Van Tassel powiedział, że „ta mała, zielona przestrzeń pośrodku przemysłu jest bardzo ważna”. NYDEC chciał, aby zrównoważony park poprawił zdrowie okolicy. W parku ponownie wykorzystano stare, lokalne materiały. Kamienie zdjęte z pobliskiego mostu zamieniono w klocki, na których można było usiąść. Park na nabrzeżu pomógł „przekształcić linię brzegową w teren rekreacyjny”.

miejsce polowań
W przypadku Rezydencja Taylora W Chester w Pensylwanii Margot Taylor, ASLA, jest zarówno klientem, jak i architektem krajobrazu. Taylor chciał stworzyć publiczny projekt demonstracyjny dotyczący najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego kształtowania krajobrazu na swojej posesji. Na jego posesji znajdują się zabudowania drewniane oraz łąki. Przywrócono systemy ekologiczne, koncentrując się na zdrowiu gleby i roślin. Krajobraz, który kiedyś był gospodarstwem rolnym, obecnie „kieruje, zatrzymuje, pochłania i oczyszcza wodę”. Obecnie region co roku odwiedzają setki osób, w tym wiele grup szkolnych.

Taylora
Jednym z celów Taylora w przejściu na zrównoważone środowisko mieszkaniowe było ograniczenie corocznych konserwacji. Chce, aby opieka została skrócona do 55 godzin rocznie. „Udało mu się także całkowicie opuścić system”.

Reprezentowanie zarówno siebie, jak i swojego klienta Huntera Beckhama (ASLA), Projekt SWTwyjaśnił swój projekt Międzynarodowy kampus Novus Św. Charlesa w stanie Missouri. Stwierdził, że w tworzenie zrównoważonego kampusu, którego celem jest zapewnienie wielu korzyści zarówno pracownikom, jak i środowisku, zaangażowanych było „liczne zainteresowane strony”. Jest tu produktywny, jadalny krajobraz: ogród warzywny z roślinami przyjaznymi pszczołom. Istnieją dwa bloki pszczół, które są domem dla siedmiu różnych rodzimych gatunków. W pierwszym roku uzyskano z ziemi 65 kilogramów miodu.

Na ten porośnięty roślinnością taras w ogrodzie można dojść chodnikiem otaczającym cały kampus. Pętla pozwala zarówno pracownikom, jak i gościom odpocząć od biura i wyjść na łono natury. W krajobrazie dawny betonowy zbiornik został przekształcony w naturalne siedlisko wodne, które zarządza wodą deszczową i przyciąga szeroką gamę dzikich zwierząt, w tym węże.

nowy
Jakie były wyzwania?

Według Jose Alminany, FASLA, dyrektora Andropogon i jednej z osób kierujących projektem SITES, korzyści znacznie przewyższają wyzwania. Zdobycie 4 gwiazdek dla Centrum Zrównoważonego Krajobrazu to nie lada wyczyn, stwierdził Phipps, ale być może było to możliwe dzięki temu, że „zaczynaliśmy bez żadnych obiektów”. Zespół projektowy miał wtedy „pełną kontrolę nad użytymi materiałami”, co pomogło mu ulepszyć działanie witryny i zdobyć punkty w ramach SITES.

Mimo to „pozyskiwanie gleb na bazie piasku było wyzwaniem, biorąc pod uwagę, że firmy zajmujące się szczelinowaniem były bardzo zainteresowane zastosowaniem tej samej gleby na obszarach, na których wydobywano gaz”. Osobno dodał: „trudno jest zmienić paletę roślin, aby dostosować się do nowego pH gleby”.

Dla Signe Nielsen z FASLA SITES wydawało się być ćwiczeniem frustracji. Powiedział, że istnieją trzy kategorie punktów SITES, z których inwestycje miejskie takie jak Hunts Point Landing „nie mogą skorzystać”, w związku z czym projekt może otrzymać tylko dwie gwiazdki.

Powiedział, że nie może zachować istniejących gleb i roślinności, ponieważ „są zbyt skażone”. Nie było „konstrukcji, którą można by ponownie wykorzystać w sposób adaptacyjny”, więc i w tym przypadku nie uzyskano żadnych punktów. Wreszcie nie było „zasobów kulturowych do ponownego wykorzystania lub rozwoju”.

Dodał, że współpraca z władzami publicznymi faktycznie oznacza „ograniczone możliwości dla zintegrowanych zespołów zajmujących się projektowaniem terenu”, gdyż wiele samorządów nie zachęca takich grup.

Mówiąc bardziej ogólnie, jego zdaniem „wiele punktów związanych z materiałami pochodzącymi z recyklingu będzie trudnych do osiągnięcia, ponieważ branża kształtowania krajobrazu ma tak niewielu konkurencyjnych dostawców w tym obszarze”.

Miejskie projekty publiczne mogą również mieć trudności ze zdobyciem punktów za utrzymanie, ponieważ firmy zajmujące się architekturą krajobrazu, które tworzą te projekty, często „nie mają kontroli nad przyszłym utrzymaniem”. Firma może sporządzić szczegółową instrukcję konserwacji parku, ale to wszystko.

Taylor stwierdził, że praca na historycznej farmie sama w sobie jest wyzwaniem. Rodzima roślinność została usunięta, a wierzchnia warstwa gleby uległa erozji lub zagęszczeniu. Rozwiązaniem było „odbudowanie zdrowej gleby i rodzimych zbiorowisk roślinnych odpowiednich dla różnych mikroklimatów”. SITES stwierdziło, że „nie chce przypisywać temu krajobrazowi dawnego wykorzystania go jako pastwiska”.

Ale z pewnością przypisał sobie 27 ton kamienia stodołowego, który wyciął i przerobił ręcznie. „Straciłem około 15 funtów, kopiąc te wszystkie skały”. Uważa jednak, że musi znaleźć „inteligentniejszy sposób zarządzania odkrywanymi materiałami”.

Jakie wnioski wyciągnięto?

Alminana wierzy, że „zintegrowany projekt jest naprawdę kluczem” do osiągnięcia zwrotu z inwestycji dla klientów i wydajności witryny. „SITES naprawdę przejmuje się tym problemem”. Niestety, stwierdził, takie podejście nadal „nie występuje w większości zawodów ani w sektorze publicznym”.

Zwracając się do tych, którzy narzekali, że nie mogli zdobyć wystarczającej liczby punktów za swoje projekty za pomocą SITES, powiedział: „Jeśli skupisz się tylko na wynikach, przegapisz główny punkt”.

Nielsen wierzy, że SITES może mieć ogromny wpływ, biorąc pod uwagę, że „metryki są bardzo ważne”, a SITES zmusza architektów krajobrazu do faktycznego gromadzenia danych i porównywania się z punktami odniesienia. Powiedział, że warto poświęcić tyle czasu na zbieranie wskaźników, ponieważ pomogło to „klientom zrozumieć wartość naszej pracy”. Architekci krajobrazu mogą zmierzyć, „w jakim stopniu redukują hałas, oszczędzają wodę i ponownie wykorzystują materiały”. Beckham powtórzył, jak cenne są SITES jako „ramy odpowiedzialności”.

Taylor dowiedział się, że ważne jest, aby „od początku zintegrować długoterminową perspektywę zarządzania gruntami”, którą wspiera SITES.

Wszyscy architekci krajobrazu mieli nadzieję, że zarówno władze lokalne, jak i krajowe będą nadal uwzględniać wytyczne SITES w zapytaniach ofertowych (RFP), co mogłoby pomóc w nakłonieniu branży materiałów krajobrazowych do oferowania bardziej zrównoważonych opcji. Będzie to proces powtarzalny, mający na celu szersze rozpowszechnienie WITRYN: architekci krajobrazu i ich klienci muszą nalegać na zmiany wśród dostawców materiałów krajobrazowych, ale rynek musi również zapewnić możliwości umożliwienia tej zmiany.

Zdjęcia: (1) Phipps’ Center for Sustainable Landscapes / Denmarsh Photography, (2) Hunts Point Landing / Mathews Nielsen Landscape Architecture, (3) Taylor Residence / Mark Gormel, (4) Novus International / SWT Design